چگونه کارشناس سئو شویم

1506 بازدید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تنها با خواندن چندین مقاله می‌توانند به سادگی به یک متخصص یا کارشناس سئو تبدیل شوند اما من به جرات می گویم که این موضوع باوری غلط است.

اگر دوست دارید که فعالیت خود را به عنوان کارشناس سئو آغاز کنید، باید بدانید که سئو حوزه ای پرتقاضا است و سالیان زیادی شما را مشغول نگه می دارد. برای همین لازم است که با کسب اطلاعات کافی در این زمینه، فعالیت خود را به طور حرفه‌ای پیگیری کنید تا زمینه‌های رشد و پیشرفت، برای شما ایجاد شود.

در ادامه با من همراه باشید تا بتوانیم اطلاعاتی مفید درباره اینکه چگونه کارشناس سئو شویم و ابزارها و مهارت‌های موردنیاز این حرفه پرطرفدار و کاربردی، کسب کنیم.

مزایای تبدیل شدن به کارشناس سئو

سئو یکی از پردرآمدریت زمینه‌های شغلی در دیجیتال مارکتینگ است که به تازگی با استقبال زیادی مواجه شده است و کسب و کارهای مختلف به تأثیر آن در موفقیت خود پی برده‌اند. بنابراین شما می‌توانید به عنوان شغلی بادوام و آینده دار، در مسیر یادگیری اصول آن قدم بگذارید. درواقع اگر با علاقه و صبوری کار خود را دنبال کنید و همواره به یادگیری و کسب مهارت بپردازید، می‌توانید به یک کارشناس سئو موفق تبدیل شوید و از مزایای بی‌شمار آن بهره‌مند شوید.

با کسب تخصص در زمینه سئو می‌توانید:

 • از فرصت‌ها و موفقیت‌های زیادی بهره‌مند شوید.
 • نقش مهمی در راه‌اندازی یک کسب و کار استارتاپی داشته باشید.
 • افراد و کسب و کارهای مختلف را به تحقق اهدافشان نزدیک کنید.
 • مهارت‌های خود را توسعه داده و به عنوان مرجعی قابل اعتماد و متخصص تبدیل شوید.

توصیه میکنم اگر با تعریف کارشناس سئو آشنایی ندارید، قبل ازینکه خواندن مقاله را ادامه دهید، مقاله زیر را بخوانید :

مشاوره رایگان سئو

با مشاوره رایگان سئو در عرض ده دقیقه اطلاعاتی در مورد سئو و مفاهیمش بدست میارید

چگونه کارشناس سئو شویم؟

اما حالا می رسیم به سوال اصلی که “چگونه متخصص سئو شویم و از کجا باید شروع کنیم؟”

باید بدانید که تخصص در سئو نیز مانند هر حرفه دیگری، به زمان و تجربه نیاز دارد و شما در مدت زمانی کمی نمی‌توانید خود را به عنوان کارشناس سئو معرفی کنید. درواقع شما باید نوعی نقشه ذهنی برای خود تعیین کرده و در مسیر آن حرکت کنید و مطمئن باشید که فرصت‌های زیادی در مسیر شما قرار خواهد گرفت. برای شروع سفر خود به دنیای سئو، لازم است مراحلی که در ادامه به بیان آن‌ها می پردازم را دنبال کنید:

 • آموزش‌های اولیه ببینید

برای تبدیل شدن به کارشناس سئو ابتدا باید آموزش‌های لازم را به طور عمیق و کامل دریافت کنید؛ این کار با یادگیری اصول اولیه سئو انجام می‌شود. درواقع یادگیری اصول سئو و تبدیل شدن به متخصص در این زمینه، به سه مرحله اصلی تقسیم می‌شود:

 1. آشنایی با محتواهایی که کاربران می‌خواهند یا انتظار دارند یا به آن نیاز دارند؛ درواقع همه چیز به نیت کاربر بستگی دارد.
 2. آشنایی با نحوه عملکرد موتورهای جستجو و الگوریتم‌های مختلف آن‌ها.
 3. آشنایی با ابزارها و تکنیک‌های مورد نیاز برای بهینه‌سازی محتواها

پس از یادگیری اصول ذکرشده، به جنبه تخصصی‌تری از سئو وارد خواهید شد که در این مرحله باید تمرکز خود را بر روی کسب تجربه قرار دهید.

 • وب‌سایت بسازید

پس از درک اصول اولیه سئو، زمان اعمال دانسته‌های شما فرا می‌رسد؛ اگر از تمام متخصصان سئو سؤال کنید به شما خواهند گفت که چگونه مهارت‌های خود را با ساخت سایت‌ها و امتحان کردن روش‌های مختلف، ارتقاء داده‌اند.

طبق تجربه بزرگ‌ترین متخصصان سئو، شما لازم نیست که فقط خدمات سئو وب‌سایت‌های بزرگ را انجام دهید، بلکه می‌توانید این کار را برای خودتان انجام دهید و مهارت‌های خود را تقویت کنید. پس از راه‌اندازی وب‌سایت، استفاده از روش‌های زیر می‌تواند مهارت‌های شما را افزایش دهد: 

 • سازوکار HTML و تگ ها را یاد گرفته و تست و تجربه کنید.
 • به تولید محتوا بپردازید و بررسی کنید که چگونه در نتایج گوگل ظاهر می‌شود.
 • علایق خود را دنبال کنید، این کار می‌تواند تلاش و انگیزه شما را برای یادگیری، چند برابر کند.
 • از ابزارهای آنالیز استفاده کنید

متخصصان سئو از ابزارهای مختلفی برای بهینه‌سازی محتوا و تجزیه تحلیل آن استفاده می‌کنند. درواقع با استفاده از ابزارهای آنالیز شما می‌توانید عملکرد وب‌سایت و نحوه تأثیر سئو را به خوبی مورد ارزیابی قرار داده و از این نتایج برای بهبود سئو در روند کاری خود، استفاده کنید. 

 • نحوه عملکرد موتورهای جستجو را فرا بگیرید

شما باید با الگوریتم موتورهای جستجو و خزنده‌ها آشنایی داشته باشید و بتوانید محتواها را بر اساس این سازوکار بهینه‌سازی کرده و بدین ترتیب رتبه وب‌سایت را افزایش دهید. چندین عامل کلیدی می‌توانید در این زمینه به شما کمک کند که در ادامه به بیان برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • درک هدف از جستجو
 • بررسی کیفیت محتوا
 • بررسی لینک ها

درواقع موتورهای جستجو عملکردی محرمانه درباره الگوریتم‌های مختلف خود دارند و الگوریتم‌های مورد استفاده خود را فاش نمی‌کنند. بنابراین شما می‌توانید بر اساس تجربه و تحقیق و همچنین بررسی سایت‌هایی با رتبه بالاتر، این سازوکارها را کشف کرده و برای بهبود سئو، به کار ببرید.

 • بررسی نتایج SERP

این مرحله یکی از بخش‌های مهم کسب مهارت است و در آن لازم است که نتایج موتورهای جستجو را بررسی کرده و ببینید که:

 • چگونه طبقه‌بندی شده‌اند؟
 • چه محتوایی ارائه می‌دهند؟
 • چه کسی بهترین عملکرد را دارد؟
 • درباره استراتژی تولید محتوا، بهینه‌سازی و ارتقا آن بیاموزید

این فرآیند می‌تواند تجربه کاربری، زمان حضور در سایت، لینک‌ها و… را بهبود ببخشد؛ درواقع روزهای اولیه‌ای که تنها استراتژی محتوا استفاده از کلمه کلیدی بود گذشته است و شما باید اصول مختلفی را برای انتشار محتوا و بهینه‌سازی موتورهای جستجو، دنبال کنید و بدین ترتیب رتبه محتوا را در نتایج جستجو ارتقاء دهید.

 • شبکه شخصی خود را گسترش دهید

کاملاً منطقی است که شما پاسخ همه سؤال‌ها را ندارید و یا در تمام زمینه‌ها مهارت نداشته باشید. به عنوان مثال برخی متخصصان سئو تخصص بالایی در جاوا اسکریپت دارند اما چیز زیادی از لینک سازی نمی‌دانند. همچنین برخی دیگر مهارت خوبی در استراتژی محتوا و تبلیغات دارند ولی در سئو تکنیکال، عملکرد خوبی ارائه نمی‌دهند.

در چنین شرایطی با ایجاد تعامل با متخصصان و همکاران خود می‌توانید با اشتراک‌گذاری اطلاعات و رشد شبکه شخصی، تجربه و تخصص خود را به اشتراک گذشته و همچنین از تجربه دیگران استفاده کنید.

بنابراین فعالیت خود را شروع کنید و درنهایت شبکه‌ای از افراد قابل اعتماد و متخصص ایجاد کرده و ایده‌ها، نکات و استراتژی‌های خود را باهم به اشتراک بگذارید.

یک متخصص سئو باید چه مهارت هایی را بداند؟

پس از اینکه آموزش‌های اولیه را دریافت کردید و در مسیر فعالیت در سئو قرار گرفتید، همچنان باید با اشتیاق به یادگیری ادامه دهید و تخصص خود را در این زمینه افزایش دهید. درواقع شرکت‌های معتبر همواره به دنبال جذب بهترین سئوکارها هستند و این موضوع می‌تواند فرصت‌های شغلی مناسبی را برای آینده شما ایجاد کند، تنها کافی است خصوصیات یک متخصص سئو حرفه‌ای را در خود ایجاد کنید.

من در مقاله 8 مهارت موردنیاز برای کارشناس سئو مهارت های لازم برای سئو را به طور مفصل توضیح داده ام اما در این مقاله نیز با توجه به موضوع محتوا به مرور تعدادی از این مهارت ها می پردازم :

 • باید کاملاً به اصول سئو مسلط باشد

برای متخصص شدن در زمینه سئو، باید از یادگیری اصول اولیه شروع کنید؛ درواقع شما باید درک کنید که مخاطبان و موتورهای جستجو چگونه باهم تعامل دارند و برای بهینه‌سازی محتواها، چه کاری از دست شما ساخته است.

 • با سازوکار وردپرس آشنا باشد

تقریباً یک سوم وب‌سایت‌ها با وردپرس ساخته شده‌اند، بنابراین برای افزایش مهارت سئو، لازم است که به خوبی سیستم وردپرس را بشناسید. علاوه بر این وردپرس برای عملکردهای مستقیم و غیرمستقیم سئو، تأثیر بسیار مطلوبی دارد.

 • با الگوریتم موتورهای جستجو آشنایی داشته باشد

درواقع سرنوشت محتوای سایت شما در دستان موتورهای جستجو است، به همین دلیل کارشناس سئو باید در این باره تسلط و اطلاعات کافی داشته باشد و ارتباط آن‌ها را با کیفیت محتوای خود درک کند.

 • با دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت گوگل آشنایی داشته باشد

یک کارشناس سئو لازم است که دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت گوگل (quality raters guidelines) را مطالعه کرده و با درکی عمیق از آن فرایند سئو را روی سایت های خود پیش ببرد.

 • اصول سئو تکنیکال را بشناسد

سئو تکنیکال درواقع به سازوکارهایی اطلاق می‌شود که دسترسی و طبقه‌بندی سایت شما را آسان‌تر می‌کند. مواردی از جمله: قابلیت دسترسی موبایل، سرعت بارگذاری سایت، مسائل جاوا اسکریپت و…، از جمله فرآیندهای سئو تکنیکال هستند که می‌توانند بر نحوه عملکرد وب‌سایت، تأثیر بگذارند.

 • صبر و حوصله

سئو علم دقیقی نیست و متخصصان می‌توانند از طریق آزمون و خطا مهارت‌های مختلف را فرابگیرند، بنابراین لازم است که از اشتباهات خود درس بگیرید و یادگیری را ادامه دهید. همچنین عجله در کسب تخصص سئو کار درستی نیست و شما باید همواره اشتیاق خود را حفظ کنید.

یک متخصص سئو باید به چه ابزارهایی مسلط باشد؟

همان‌طور که پیش از این ذکر کردم، ابزارهای مختلفی برای افزایش مهارت و تخصص سئو وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها مربوط به آنالیز و بررسی محتوا و وب‌سایت‌های مختلف و بهینه‌سازی آن‌ها هستند. درواقع یک متخصص سئو باید کاملاً با سازوکار این ابزارها آشنایی داشته و با استفاده از آن‌ها بتواند همه چیز را اندازه‌گیری، تحلیل و گزارش کند. در ادامه می‌توانید برخی از این ابزارها را مشاهده کنید:

 • گوگل سرچ کنسول 
 • گوگل آنالیتیکس (یونیورسال و نسخه 4)
 • اسکریمینگ فراگ
 • ابزار Moz
 • ابزار Ahrefs
 • ابزار SEMrush
 • و …

برای سئوکارشدن همیشه باید به روز باشید

برای موفقیت در حوزه سئو، باید برای خود نوعی تعهد ایجاد کنید و با علاقه کافی این مهارت را به طور پیوسته دنبال کنید. یکی از اصول سئوکار شدن این است که شما باید همیشه به روز باشید و نسبت به جدیدترین اخبار حوزه سئو، آگاهی داشته باشید.

بدین منظور لازم است به صورت روزانه مطالب مختلف را دنبال کنید و درباره جدیدترین تغییرات موتورهای جستجو و تأثیر آن بر رتبه‌بندی محتوا و وب‌سایت‌ها، اطلاعات کسب کنید. اگر به دنبال منابعی معتبر، به روز و کاربردی برای کسب اطلاعات هستید، نمونه‌هایی که در ادامه ذکرشده‌اند می‌توانند برای تحقیق و مطالعه مفید باشند:

 • وبلاگ مرکزی گوگل وب مستر

بهترین مرجع برای یادگیری جدیدترین اصول و اطلاعات به روز در حوزه سئو، وبلاگ مرکزی گوگل وب مستر دریافت کنید که در آن به روزرسانی‌ها، طبقه‌بندی‌ها و…، به اشتراک گذاشته می‌شوند.

 • راهنمای ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل

بررسی دستورالعمل‌های این مرجع، امری ضروری برای تمام کارشناسان سئو است که می‌تواند تمام آموزش‌های لازم را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

 • راهنمای شروع سئو ارائه شده توسط گوگل

گوگل تمایل زیادی به درک سئو توسط کاربران دارد و به همین منظور راهنمایی جامعی برای ارائه بهترین محتوای ممکن و درک عملکرد کاربران، در این لینک در اختیار آنها قرار داده است.

 • راهنمای وب مستر گوگل

این راهنما نیز از دیگر منابع کاربردی و معتبر است و می‌تواند دستورالعمل‌های زیر را به شما ارائه دهد:

 • بهترین روش‌های ظاهر شدن سایت در نتایج جستجو
 • دستورالعمل‌های کیفیتی تأثیرگذار بر رتبه بندی سایت ها
 • دستورالعمل‌های کشف صفحات توسط گوگل

این تنها بخشی از منابع اطلاعاتی مفید برای کسب جدیدترین اطلاعات سئو هستند و من کشف سایر منابع را به عهده شما میگذارم. بدین ترتیب می‌توانید با بررسی مراجع مختلف و انتخاب بهترین و سازگارترین نمونه‌ها، اطلاعات خود را به روز نگه دارید.

نتیجه گیری 

خوشحالم که تا انتهای مطلب با من همراه بودید؛ من به بررسی مهارت‌ها، تخصص‌ها و ابزارهای لازم برای تبدیل شدن به متخصص سئو پرداختم و امیدواریم مطالب ذکرشده برای شما مفید بوده باشد.

پس از دریافت راهنمایی‌های لازم، اکنون نوبت شماست که شانس خود را در این زمینه امتحان کرده و مهارت‌های خود را به چالش بکشید. مشتاقانه منتظر نظرات شما درباره جنبه‌های مختلف تخصص در سئو و زمینه‌های مختلف موفقیت در آن، هستم.

4.5/5 - (2 امتیاز)
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hesamkianikhah.com/?p=3925
اشتراک گذاری:
حسام الدین کیانی خواه
من حسام ام، حسام الدین کیانی خواه. فعال یا متخصص حوزه سئو . رشته تحصیلی گذشته ام ارتباطی به سئو و محتوا نداره ولی 5 سالی هست که به شدت توی این حوزه به شکل متفاوتی فعالم و تا الان خداروشکر موفق بودم. توی سایت شخصی خودم سعی میکنم محتوای جذاب و به روزی از سئو بذارم. مطالبی که حاصل تجربه های شخصی خودمه و دوس دارم با مخاطب های سایتم به اشتراک بذارم. ممنون ازینکه توجه کردین و با من همراه هستین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه کارشناس سئو شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.