چگونه یک محتوای سئو شده بنویسیم

1463 بازدید

محتوای سئو شده ، محتوایی است که با هدف رتبه گرفتن در موتورهای جستجو ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، محتوایی است که برای موتورهای جستجویی مثل گوگل بهینه شده است.

محتوایی که در رتبه‌های بالای نتایج جستجو قرار می‌گیرد فقط عملیات سئو بر روی آن انجام نشده است، بلکه نیاز خواننده و کاربر را هم برطرف می‌کند و هر سوالی که کاربر در جستجوی آن هست را پاسخ می‌دهد.

اما چرا برای نوشتن محتوای سئو شده توجه ما بیشتر باید بر روی مخاطب باشد تا صرفاً کلمه کلیدی و موتورهای جستجو؟ در واقع جوابی که به این سوال می‌توان داد این است که هر دوی آنها مهم هستند. هدف گوگل، جلب رضایت کاربرانش است. در نتیجه وقتی شما محتوای خوب و باکیفیتی به کاربران ارائه می‌دهید، در رتبه‌های بالایی در گوگل قرار می‌گیرید.

به عنوان مثال، زمانی که یک کاربر پاسخ مدنظر خود را در صفحه شما پیدا می‌کند، در نتیجه زمان بیشتری هم در سایت شما باقی می‌ماند، نرخ کلیک‌تان افزایش و در مقابل نرخ پرش سایتتان کاهش می‌یابد. این دو مورد نرخ کلیک و نرخ پرش، دو عامل مهم در رتبه بندی گوگل هستند.

من در این مقاله می خواهم به طور مفصل به موضوع محتوای سئوشده بپردازم و بگویم که چطور می توان یک محتوای سئوشده و باکیفیت هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو نوشت. پس با من همراه باشید.

چطور محتوای سئو شده بنویسیم

چرا محتوای سئو شده؟

هر کسب و کاری برای دیده شدن نیاز دارد که در صفحات اول گوگل و در نتایج بالا باشد. از همین رو، تنها تولید محتوای باکیفیت کافی نیست. برای دیده شدن، محتوای شما باید برای گوگل هم بهینه شود.

فرمول محتوای سئوشده و بهینه این‌گونه است:

محتوای عالی + بهینه سازی برای گوگل = محتوای سئو شده

انواع محتواهای سئو شده

موارد زیر انواع محتوایی هستند که می‌توان آنها را برای موتورهای جستجو بهینه کرد:

  • لیست‌ها: برای مثال، لیست‌هایی با عنوان 15 ایده برای تهیه غذای خانگی
  • راهنماها: این نوع محتوا به طور جامع و عمیق درمورد یک موضوع توضیح می‌دهد. برای مثال راهنمای گام به گام سئو سایت
  • مقالات: غیر از دو مورد قبلی، می‌تواند شامل مصاحبه‌ها و اخباری باشد که توسط نشریات خبری منتشر می‌شوند.
  • فیلم‌ها: کلیپ‌های کوچک یا ویدئو‌های طولانی درمورد یک موضوع (یوتیوب بعد از گوگل، بزرگ‌ترین موتور جستجویی است که ساختار سئوی خاص خودش را برای بهینه سازی محتوا دارد).
  • پست‌های وبلاگ: مطالبی که به سؤالات مخاطبان جواب می‌دهند و از طریق جستجوی کلمات کلیدی در گوگل پیدا می‌شوند.
  • اینفوگرافیک: تصویر سازی داده‌ها برای جذب کاربرانی که به سرعت می‌خواهند اطلاعاتی را کسب کنند.
  • صفحات محصول: صفحاتی که توضیحاتی را درمورد یک محصول خاص ارائه می‌دهند، از این صفحات می‌توان به عنوان لندینگ پیج یا صفحات فرود برای کمپین‌های PPC استفاده کرد.

11 نکته برای داشتن یک محتوای سئوشده

از همه نکاتی که گفته شد بگذریم، بدون سئو محتوای شما ممکن است گم شود و یا اینکه در صفحه 50ام گوگل قرار بگیرد و همه ما می‌دانیم که ترافیک ورودی در این صفحات بسیار کم است. اگر بتوانید محتوای خود را به درستی بهینه کنید، در نتیجه به سمت صفحات اول گوگل حرکت می‌کنید. در ادامه 11 نکته برای داشتن محتوای سئو شده آماده کرده‌ام تا بتوانید با استفاده از آنها کیفیت مقالات و رتبه ٌفحات و کلمات خود را در گوگل بالا ببرید.

1) محتوا را برای مخاطبان خود بنویسید

شاید این نکته به نظر آسان بیاید اما بسیاری از سایت‌ها در تولید محتوای خود اشتباه می‌کنند. سعی کنید محتوای خود را به گونه‌ای بنویسید که نظر مخاطب هدفتان را جذب کند و یا اینکه به سوالات آنها پاسخ دهد. لازم نیست همه پست‌هایی که می‌گذارید درمورد محصول یا خدمات شما باشند، اما می‌توانند مرتبط باشند. با نوشتن یک محتوای بهینه شده که جالب و آموزنده هم هست، سایتتان را به عنوان یک مرجع در صنعت خود معرفی کنید تا بهتر و بیشتر از رقبا دیده شوید.

2) تیترهای تاثیرگذار بنویسید

باید بتوانید با یک تیتر کوتاه اما جذاب مخاطب خود را به درستی جذب کنید؛ قدرت عنوان‌ها را در سئو دست کم نگیرید! عنوان‌هایی بنویسید که جالب و واضح باشند و کلمات کلیدی اصلی در آنها به کار رفته باشد.

مشاوره رایگان سئو

با مشاوره رایگان سئو در عرض ده دقیقه اطلاعاتی در مورد سئو و مفاهیمش بدست میارید

3) از کلمات کلیدی به درستی و به اندازه استفاده کنید

از عبارات مرتبط با کلمات کلیدی مدنظرتان در تمام عنوان‌ها و همچنین در طول محتوایتان استفاده کنید، تا هم خوانندگان و هم موتورهای جستجو درک کنند که مطلب شما درمورد چیست.

اما دقت داشته باشید که به صورت مداوم و تکراری تعداد زیادی از کلمات کلیدی را به کار نبرید، زیرا این کار نه تنها باعث می‌شود کاربر دیگر علاقه‌ای به نوشته شما نداشته باشد، بلکه می‌تواند منجر به جریمه گوگل به علت پر کردن متن با کلمه کلیدی یا همان کیوورد استافینگ (Keyword stuffing) شود.

از کلمات کلیدی به جا و به میزان مناسب استفاده کنید تا محتوا حس طبیعی تری به خواننده بدهد. 

برای اینکه بیشتر با نحوه سئو یک سایت آشنا شوید، توصیه میکنم مقاله چگونه سایت خود را سئو کنیم را هم بخوانید.

4) به پست های خود ساختار بدهید

گاهی اوقات ممکن است محتوایی عالی نوشته باشید اما قالب و ساختار مشخصی نداشته باشد. تقسیم کردن محتوا به پاراگراف‌های کوچک‌تر با عنوان‌های مشخص، خواندن را برای کاربران آسان‌تر می‌کند. همچنین با استفاده درست و به ترتیب از تگ‌های عنوان مانند H1، H2 و … علاوه بر حفظ ساختار مقاله، به موتورهای جستجو هم برای درک مطلب کمک می‌کنید.

5) قراردادن تصاویر مناسب در محتوا

با گذاشتن تصاویر مرتبط و باکیفیت، محتوا را برای خوانندگان جذاب کنید. مردم علاقه زیادی به دیدن تصاویر دارند، در نتیجه اضافه کردن تصویر به پست‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در سئو محتوای شما داشته باشد.

6) از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید

شبکه های اجتماعی، ابزار قدرتمندی هستند که می‌توانند باعث بیشتر دیده شدن محتوای شما شوند. سعی کنید هر مقاله جدیدی که در سایت می‌گذارید، در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر کنید و از آنها بخواهید تا نظرات خود را درمورد محتوا بنویسند و یا اینکه آنها را تشویق به خرید محصول یا دریافت خدمات از خودتان بکنید.

از آنجا که شبکه‌های اجتماعی قدرت بسیاری در دیده شدن دارند، در پست‌های خود، دکمه اشتراک در شبکه‌های دیگر را قرار دهید.

7) قراردادن نام نویسنده در پست

یکی از راه‌های دیده شدن یک پست، گذاشتن نام نویسنده آن در مقاله است، گاهی اوقات با جستجوی نام افراد، مقالات نوشته شده‌شان در گوگل نمایش داده می‌شود. چه خوب است که عکس و اطلاعات مختصری هم از نویسنده اثر را در انتهای پست قرار دهیم تا سریع‌تر پیدا شود.

این کار به افزایش نرخ کلیک مقالات بسیار کمک می‌کند.

8) لینک سازی درست انجام دهید

لینک سازی تاریخچه‌ای طولانی دارد، درگذشته افراد لینک‌های خارجی را یا می‌خریدند و یا اینکه مزرعه لینک درست می‌کردند که گوگل این کار را ممنوع کرد و برای آن جریمه در نظر گرفت. اما لینک سازی همچنان یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی گوگل به حساب می‌آید البته اگر به شیوه صحیح انجام شود.

لینک دادن به مقالات سایت شما از دیگر سایت‌ها باعث می‌شود که اعتبار سایت و مقاله‌تان افزایش پیدا کند.

اگر در سایت خود محتواهایی مانند اینفوگرافیک یا ویدئو می‌گذارید با قرار دادن کد اشتراک گذاری به ترویج محتوای خود کمک کنید.

ایجاد یک محتوای سئو شده و با کیفیت می‌تواند باعث شود تا افراد بیشتری، محتوای شما را با دیگران به اشتراک بگذارند.

9) فعالیت های خود را بررسی کنید

با استفاده از گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس، فعالیت‌های خود را در سایتتان رصد کنید و ببینید چه تعداد افرادی به محتواهای شما علاقه‌مند هستند و میانگین بازدیدهای خود را بررسی کنید.

مواردی مانند نرخ پرش و زمان حضور در سایت را حتماً بررسی کنید تا از نحوه تعامل کاربران با سایت خود مطلع شوید. اگر شاهد افت ورود کاربران یا زمان حضور در سایت خود بودید، می‌توان ‌بفهمید که مقاله شما از نظر کاربران جالب و کاربردی نیست.

با استفاده از داده‌هایی که این دو ابزار به شما می‌دهند به راحتی می‌توانید میزان محبوبیت محتواهای خود را بررسی کنید و در صورت استقبال کاربران، همان نوع محتوا را تکرار کنید.

10) انکرتکست و لینک های داخلی

زمانی که مطلب جدیدی می‌نویسید، بهتر است که همیشه به پست‌های قدیمی تر وبلاگ هم لینک دهید تا کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند و همچنین موتورهای جستجو بتوانند دوباره مطالب قدیمی را بررسی کنند.

لینک دهی داخلی باعث می‌شود تا کاربر احتمالا سری به دیگر مقالات سایت بزند و این کار میزان نرخ پرش را هم کاهش می‌دهد.

سعی کنید کلمه‌ای که می‌خواهید به آن لینک بدهید با کلمه کلیدی مقاله اصلی یکسان و یا نزدیک به آن باشد.

11) متن جایگزین (Alt) را برای تصاویر فراموش نکنید

گوگل توانایی تشخیص تصاویر را ندارد. برای اینکه مطمئن شوید که موتور جستجو می‌تواند بفهمد تصویر شما درمورد چیست، باید یک متن جایگزین یا همان تگ Alt درمورد تصویر بنویسید.

در خصوص نام تصاویر هم، استفاده از نام‌هایی همچون image00.jpg اشتباه بزرگی است. برای نام گذاری تصویر، سعی کنید نام آن توضیح دهنده عکس باشد.

به عنوان مثال اگر تصویری از یک گربه را در سایتتان آپلود می‌کنید، نام گربه “cat” را بر روی آن بگذارید و در قسمت متن جایگزین (ALT) هم توضیحی کوتاه درمورد تصویر بنویسید تا زمانی که مخاطب در گوگل تصویر گربه را جستجو کرد، تصویر سایت شما به راحتی برای گوگل قابل شناسایی باشد و آن را به کاربر نشان دهد.

همچنین سعی کنید تا جای ممکن از کلمات کلیدی در قسمت متن جایگزین تصویر نیز استفاده کنید.

نتیجه گیری 

هم محتوا و هم سئو قطعات مهمی از یک پازل هستند، بنابراین استفاده از نکات گفته شده در بالا کمک می‌کنند تا علاوه بر اینکه محتوای باکیفیت‌تری داشته باشید، بلکه ترافیک ورودی بیشتری از طریق نتایج گوگل کسب کنید.

در صورت داشتن هرگونه سؤالی درمورد چگونگی و آموزش نوشتن محتوای سئو شده می‌توانید از من “حسام الدین کیانی خواه” به عنوان مشاور و مدرس سئو، سؤال خود را بپرسید تا به شما در رسیدن به بهترین نتایج در زمینه سئو محتوا کمک کنم.

سوالات متداول : 

منظور از محتوای سئوشده چیست؟

به محتوایی که فرایند سئو روی آن انجام شده و استانداردهای رضایت کاربران و موتورهای جستجو را هم رعایت کرده باشد، محتوای سئوشده می گویند.

چطور یک محتوای سئوشده بنویسیم؟

برای نوشتن محتوای سئوشده لازم است نکات و اصول سئو محتوا را رعایت کنید. رعایت ساختار متن، استفاده از عناوین جذاب، بکاربردن تصاویر باکیفیت، استفاده مناسب و بجا از کلمات کلیدی از جمله نکاتی اس که برای یک محتوای سئوشده لازم است.

4.5/5 - (2 امتیاز)
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hesamkianikhah.com/?p=3355
اشتراک گذاری:
حسام الدین کیانی خواه
من حسام ام، حسام الدین کیانی خواه. فعال یا متخصص حوزه سئو . رشته تحصیلی گذشته ام ارتباطی به سئو و محتوا نداره ولی 5 سالی هست که به شدت توی این حوزه به شکل متفاوتی فعالم و تا الان خداروشکر موفق بودم. توی سایت شخصی خودم سعی میکنم محتوای جذاب و به روزی از سئو بذارم. مطالبی که حاصل تجربه های شخصی خودمه و دوس دارم با مخاطب های سایتم به اشتراک بذارم. ممنون ازینکه توجه کردین و با من همراه هستین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه یک محتوای سئو شده بنویسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.